Tap Tap to Zoom
Code: SRD-KN2-CPO59-1159310
MPN: 1159310
UPC: 661120651109
The Schrade Ferocity Assisted Opening Folding Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer competitive prices $2.17 Off!![]()
Purchase your new Schrade Ferocity Assisted Opening Folding Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Ferocity is a great descriptor of how this new Schrade assisted opening knife fires. With our new Nitro assisted opening mechanism, AUS-10 blade steel, G10 handles and overall good looks and high functionalilty, the Ferocity is the pride of the Delta Series.
| Manufacturer: | Schrade |
| Blade Length: | 3.4 in |
| Closed Length: | 4.6 in |
| Blade Material: | Steel |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Overall Length: | 8 in |
| Handle Material: | G-10 |
| Opening Method: | Assisted Opening |
| Sheath Material: | No Sheath |
| Weight: | 4.4 oz |
| Color: | Black |