Tap Tap to Zoom
Code: SRD-KN-CPO26-1182502
MPN: 1182502
UPC: 661120650713
The Schrade Boneyard Folding Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great prices and discounts 29% Off!![]()
Purchase your new Schrade Boneyard Folding Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Welcome to the Boneyard! This unique and exciting lineup of knives from Schrade features a Karambit design for the fidgeter in all of us. Backed by a limited lifetime warranty, these knives are not only good looking but durable and designed for the toughest of jobs. The leader of the Boneyard pack, the Boneyard Fixed features AUS-10 steel, an aggressive non-slip G10 handle, Ultra-Glide ball bearing operation and and a safe and secure lockup.
| Manufacturer: | Schrade |
| Blade Length: | 2.75 in |
| Closed Length: | 5 in |
| Blade Material: | Steel |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Overall Length: | 7.75 in |
| Handle Material: | G-10 |
| Handle Finish: | Black |
| Weight: | 5.9 oz |
| Quantity: | 1 |
| Color: | CLR |