Tap Tap to Zoom
Product No Longer Available
Unfortunately SanDisk MP3 Player, 4GB, Sansa Clip+, Red is not listed by OpticsForYou.You can also explore other items in the MP3 Players yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for SanDisk MP3 Player, 4GB, Sansa Clip+, Red
The SanDisk MP3 Player, 4GB, Sansa Clip+, Red is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great deals !![]()
Purchase your new SanDisk MP3 Player, 4GB, Sansa Clip+, Red from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Sansa Clip+ is a tiny MP3 player that boasts an array of cool features, as well as distinctively big sound for its small size. Rock out with up to 2,000 songs on this black player. Enjoy even more entertainment when you use the expandable memory slot to play preloaded microSDHC cards(sold separately). slotRadio and slotMusic cards (sold separately) are preloaded with tunes ready to pop into the player's memory card slot. Rock on with a 15-hour battery life.
Perfect for the fitness buff or traveler, the compact Sansa Clip+ comes with a fashionable clip for wearing anywhere. Other features include: memory card slot, FM radio, microphone, long-lasting rechargeable battery and a bright screen for exceptionally easy navigation of tunes.
The Tiny Wearable MP3 Player with BIG Sound! Enjoy more entertainment.
Specifications for SanDisk Sansa Clip MP3 player:
| Operating System: | Windows XP or Vista or Mac OS x10.3 (Mass Storage Class) |
| Programs: | WMP 10 |
| Drive: | CD-ROM Drive |
| Connection: | USB 2.0 |
| Battery: | 15 hours of playback |
| Headphone Jacks: | 1 |
| Speaker: | N/A |
| Radio: | FM tuner/40 presets |
| Recorder: | Built-in microphone |
| Music Subscriptions: | Most Music Subscriptions |
| Internet Radio: | N/A |
| File Support: | MP3, OGG, FLAC, WMA, secure WMA & Audiobooks & Podcasts |
| Product Dimensions: | 2.16" x 1.36" x .60" |
| Product Weight: | .85 oz |
| Screen Size: | 1" landscape |
Features of Sansa MP3 Clip player:
- Supports MP3, WMA, secure WMA, Audible, Ogg Vorbis, FLAC, plus audio books and podcasts
- Expandable microSDTM and microSDHCTM memory card slot grows with your music library and easily loads slotRadioTM or slotMusicTM cards (sold separately)
- Digital FM tuner with 40 presets for listening to sports, your favorite music station or tuning in at the gym
- Long-life, rechargeable battery with up to 15 hours (based on 128 kbps MP3; actual life may vary) of continuous playback
- Built-in microphone to record your thoughts on the go
- Large, bright (OLED) screen with a simple user interface that makes it easy to choose playlists or songs sorted by title, artist, album
- Solid state flash memory for skip-free playback of music
- A wearable clip for hands-free portability
- Compatible with Windows 7
Package Contents:
- Sansa Clip+ MP3 player
- USB 2.0 transfer cable
- Earphones
- Quick Start Guide