Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Gun Make:
- Kalashnikov
- Gun Model:
- AK-47
- Red Dot Sights-Footprint:
- Not Applicable
- Optic Cut:
- Aimpoint T1, Aimpoint T2
- Height:
- 0.5 in
Code: OI-RMT-SAK47SRS-03-00300-03
MPN: 03-00300-03
UPC: 850028390474
Product Info for Samson AK Rear Sight Low Profile Rail for Aimpoint
The Samson AK Rear Sight Low Profile Rail for Aimpoint is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great discounts $7.00 Off!![]()
Purchase your new Samson AK Rear Sight Low Profile Rail for Aimpoint from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Samson teamed up with East Coast AK Specialist,Ken Allen, to design and manufacture some great new AK accessories such as this new rear sight rail. This low-profile direct mount is the latest version of our popular RSR and works with the Aimpoint T1/T2 and other optics with the same mounting standard.
Specifications for Samson AK Rear Sight Low Profile Rail for Aimpoint:
| Manufacturer: | Samson |
| Color: | Black |
| Finish: | Type III Hardcoat Anodized |
| Gun Make: | Kalashnikov |
| Gun Model: | AK-47 |
| Gun Type: | Rifle |
| Fabric/Material: | High Carbon Steel |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Optic Cut: | Aimpoint T2, Aimpoint T1 |
| Length: | 5 in |
| Width: | 1 in |
| Height: | 0.5 in |
| Weight: | 23 oz |
Features of Samson AK Rear Sight Low Profile Rail for Aimpoint
- Low profile
- Direct mount
- Rear notch cut for use of iron sights.
Package Contents:
- Samson AK Rear Sight Low Profile Rail for Aimpoint