Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Gun Rail:
- Arca, Picatinny
- Gun Make:
- Tikka
- Gun Model:
- Tikka T3x
- Length:
- 1.625 in
- Width:
- 1.5 in
- Height:
- 0.35 in
- Weight:
- 3 oz
Code: 69F-T8-ARSN03-1154
MPN: 1154
UPC: 610655621255
Product Info for Salmon River Solutions Tikka Hunters Rail
The Salmon River Solutions Tikka Hunters Rail is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices and discounts 10% Off!![]()
Purchase your new Salmon River Solutions Tikka Hunters Rail from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Tikka Hunters Rail is the perfect setup for the weight-conscious backcountry hunter, with 2in of Picatinny rail, an integrated sling stud, and plenty of usable Arca rail on a tripod. NO INSTALL REQUIRED. For Tikka T3X factory stocks only.
Its the best multi-use rail out there.
The mounting side is slightly radiused to match the contour of any stock, and the U cutout area is designed to wrap around the nose of your bottom metal.
Specifications for Salmon River Solutions Tikka Hunters Rail:
| Manufacturer: | Salmon River Solutions |
| Color: | Black |
| Gun Rail: | Arca, Picatinny |
| Gun Type: | Rifle |
| Gun Make: | Tikka |
| Gun Model: | Tikka T3x |
| Length: | 1.625 in |
| Width: | 1.5 in |
| Height: | 0.35 in |
| Weight: | 3 oz |
Package Contents:
- Salmon River Solutions Tikka Hunters Rail
- 10-32 Bolt Short
- 10-32 Bolt Long