Tap Tap to Zoom
Product Info for SADLAK M1A Scope Mount
The SADLAK M1A Scope Mount is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic discounts Up to 15% Off!![]()
Purchase your new SADLAK M1A Scope Mount from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Precision machined, the SADLAK M1A Airborne Scope Mount makes a great addition to any build out. These Riflescope Mounts, Rings & Bases from the innovators at SADLAK feature a 3-point contact attachment that easily connects to any picatinny rail. Tested by the 10th special forces in the US army, this aftermarket accessory is proven to be battle ready. With a manganese phosphate finish this mount looks as good as it performs. Milled to USGI specifications, the SADLAK M1A 9.0 oz Scope Mount will take your firearm to the next level.
Specifications for SADLAK M1A Scope Mount:
| Manufacturer: | SADLAK |
| Color: | Black |
| Base/Mount Type: | Scope Mount |
| Ring Height: | Low/Medium/High |
| Gun Make: | Springfield Armory |
| Gun Model: | Springfield Armory M1A |
| Gun Type: | Rifle |
| Length: | 5.45 in |
| Width: | 9 in |
| Height: | 1.9 in, 6 in |
| Condition: | New |
Features of SADLAK M1A Scope Mount
- Positive 3-point contact attachment.
- Versitial picatinny rail.
- Intergrated U-Channel rail allows use of iron sights with scope attached.
- Holds Zero, wont shoot loose.
- 12 point fit and function inspection on every mount.
Package Contents:
- SADLAK M1A Scope Mount
- Mounting Hardware
- Fasteners
- Hex Wrenches
- Detailed Instructions