Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Finish:
- Hard Coat
- Fabric/Material:
- Aluminum
- Gun Rail:
- Picatinny
- Gun Model:
- M14, Springfield Armory M1A
- Length:
- 3 in
- Width:
- 7 in
- Height:
- 0.5 in
- Weight:
- 3.03 oz
Code: 3CO-T8-FRALP-1400660
MPN: 1400660
UPC: 855981008176
Product Info for SADLAK Aluminum Low Profile Front Rail
The SADLAK Aluminum Low Profile Front Rail is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic deals !![]()
Purchase your new SADLAK Aluminum Low Profile Front Rail from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Aluminum Models are our light weight and low cost option to the more robust steel rail. An internal nut plate is not used with these models. The Aluminum Rail is attached with two internal screws and special washers, while still retaining your stock sling swivel.
Specifications for SADLAK Aluminum Low Profile Front Rail:
| Manufacturer: | SADLAK |
| Color: | Black |
| Finish: | Hard Coat |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Gun Rail: | Picatinny |
| Gun Type: | Rifle |
| Gun Model: | M14, Springfield Armory M1A |
| Length: | 3 in |
| Width: | 7 in |
| Height: | 0.5 in |
| Weight: | 3.03 oz |
Features of SADLAK Aluminum Low Profile Front Rail
- Attaches to the stock from the inside using flush flat head screws and
Package Contents:
- SADLAK Aluminum Low Profile Front Rail