Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 7.5 in
- Overall Length:
- 12.5 in
- Blade Material:
- Stainless Steel
- Handle Color:
- Green Textured Rubber
- Color:
- Green
Code: 4JK-KN1-STT22188GN2-T22188GN-2
MPN: T22188GN-2
UPC: 849904027870
Product Info for S-TEC Survival Knife OD Green
The S-TEC Survival Knife OD Green is here at Opticsforyou.com and as usual we offer competitive prices !![]()
Purchase your new S-TEC Survival Knife OD Green from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
12.5" (31.75cm) overall. 7.5" (19.05cm) black finish partially serrated stainless blade. Green textured rubber handle. Sheath features compass, whistle, and sharpener. Black ABS belt sheath. Boxed.
Specifications for S-TEC Survival Knife OD Green:
| Manufacturer: | S-TEC |
| Blade Length: | 7.5 in |
| Overall Length: | 12.5 in |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Handle Color: | Green Textured Rubber |
| Weight: | 0.88 lb |
| Color: | Green |
| Length: | 31.75 cm |
Package Contents:
- S-TEC Survival Knife OD Green