Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.75 in
- Overall Length:
- 7.5 in
- Blade Material:
- Stainless Steel
- Handle Color:
- Black Finger Grooved Synthetic
- Color:
- Black
Code: 4JK-KN1-STT222002BK6-T222002BK-6
MPN: T222002BK-6
UPC: 849904022615
Product Info for S-TEC Karambit Spider 3.75 in Stainless Steel Fixed Blade Knife
The S-TEC Karambit Spider 3.75 in Stainless Steel Fixed Blade Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices !![]()
Purchase your new S-TEC Karambit Spider 3.75 in Stainless Steel Fixed Blade Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
7.5" (19.05cm) overall. 3.75" (9.53cm) stainless blade. Black finger grooved plastic handle. Glass breaker. Finger ring. Spider web blade artwork. Black plastic sheath. Boxed.
Specifications for S-TEC Karambit Spider 3.75 in Stainless Steel Fixed Blade Knife:
| Manufacturer: | S-TEC |
| Blade Length: | 3.75 in |
| Overall Length: | 7.5 in |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Handle Color: | Black Finger Grooved Synthetic |
| Weight: | 0.34 lb |
| Color: | Black |
| Length: | 19.05 cm |
Package Contents:
- S-TEC Karambit Fixed Blade Spider