Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 6.25 in
- Overall Length:
- 11.5 in
- Blade Material:
- Stainless Steel
- Handle Color:
- Brown Wood
- Color:
- Brown
Code: 4JK-KN1-STT22042-T22042
MPN: T22042
UPC: 849904025630
Product Info for S-TEC STT22042 6.25 in Stainless Steel Fixed Blade Knife
The S-TEC STT22042 6.25 in Stainless Steel Fixed Blade Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic deals !![]()
Purchase your new S-TEC STT22042 6.25 in Stainless Steel Fixed Blade Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
11.5" (29.21cm) overall. 6.25" (15.88cm) satin finish 440 stainless blade. Brown wood handle. Steel guard. Finger ring. Brown synthetic belt sheath. Boxed.
Specifications for S-TEC STT22042 6.25 in Stainless Steel Fixed Blade Knife:
| Manufacturer: | S-TEC |
| Blade Length: | 6.25 in |
| Overall Length: | 11.5 in |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Handle Color: | Brown Wood |
| Weight: | 0.78 lb |
| Color: | Brown |
| Length: | 29.21 cm |
Package Contents:
- S-TEC Fixed Blade