Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 8 in
- Overall Length:
- 13.5 in
- Blade Material:
- Stainless Steel
- Handle Color:
- Pakkawood
- Additional Features:
- Lanyard Hole
Code: 4JK-KN1-STT221666-T221666
MPN: T221666
UPC: 849904022639
Product Info for S-TEC Bowie STT221666 8.00 in Stainless Steel Fixed Blade Knife
The S-TEC Bowie STT221666 8.00 in Stainless Steel Fixed Blade Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices and discounts !![]()
Purchase your new S-TEC Bowie STT221666 8.00 in Stainless Steel Fixed Blade Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
13.5" (34.29cm) overall. 8" (20.32cm) satin finish 440 stainless bowie blade. Pakkawood handle. Stainless guard. Full tang. Lanyard hole. Brown synthetic belt sheath. Boxed.
Specifications for S-TEC Bowie STT221666 8.00 in Stainless Steel Fixed Blade Knife:
| Manufacturer: | S-TEC |
| Blade Length: | 8 in |
| Overall Length: | 13.5 in |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Handle Color: | Pakkawood |
| Weight: | 1.08 lb |
| Additional Features: | Lanyard Hole |
| Length: | 34.29 cm |
Package Contents:
- S-TEC Bowie