Tap Tap to Zoom
Product Info for Rothco MOLLE Open Top Six Rifle Mag Pouch
The Rothco MOLLE Open Top Six Rifle Mag Pouch is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great discounts Up to 16% Off!![]()
Purchase your new Rothco MOLLE Open Top Six Rifle Mag Pouch from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Rothco's MOLLE Open Top Six Rifle Mag Pouch provides massive ammo capacity in an open top design that enables easy access.
Specifications for Rothco MOLLE Open Top Six Rifle Mag Pouch:
| Manufacturer: | Rothco |
| # of Mag Pouch Compartments: | 6 |
| # of Mags Held in Each Compartment: | 1 |
| Height: | 9.5 in |
| Depth/Thickness: | 2 in |
| Accessory Attachment System: | MOLLE |
| Fabric/Material: | 600D Polyester |
| Gun Model: | M16, AK-47 |
| Gun Make: | Kalashnikov |
| Length: | 6.5 in |
Features of Rothco MOLLE Open Top Six Rifle Mag Pouch
- O six open top magazine slots with elastic bands secure the rifle cartridges
- Easy grip pull tabs for rapid access to your ammo
- Rifle mag pouches are designed to fit most popular rifle mags including AK-47 mags, M-16 mags, and more
- MOLLE compatible for attaching to tactical vests, assault packs, MOLLE belts, and more
- Durable 600 Denier polyester composition for years of use in the field
Package Contents:
- Rothco MOLLE Open Top Six Rifle Mag Pouch