Tap Tap to Zoom
Product Info for Rothco MOLLE Open Top Single Mag Pouch
The Rothco MOLLE Open Top Single Mag Pouch is here at Opticsforyou.com and as usual we offer competitive prices Up to 10% Off!![]()
Purchase your new Rothco MOLLE Open Top Single Mag Pouch from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Rothco's MOLLE Open Top Single Mag Pouch fits most standard sized rifle magazines and features two MOLLE clips on the back for mounting on tactical vests.
Specifications for Rothco MOLLE Open Top Single Mag Pouch:
| Manufacturer: | Rothco |
| # of Mag Pouch Compartments: | 1 |
| # of Mags Held in Each Compartment: | 1 |
| Height: | 5.5 in |
| Depth/Thickness: | 1.25 in |
| Fastener/Closure Type: | Open Top |
| Accessory Attachment System: | MOLLE |
| Fabric/Material: | Polyester |
| Gun Model: | Universal |
| Gun Make: | Universal |
| Length: | 3.75 in |
Features of Rothco MOLLE Open Top Single Mag Pouch
- Tactical magazine pouch accommodates most standard sized M16 mags, AK-47 mags, and more (measures 3.75 inches x 5.5 inches x 1.25 inches)
- MOLLE compatible via two clips on the back for attaching the mag pouch to tactical vests
- Three MOLLE loops on the front of the plate carrier mag pouch
- Open top design and easy-access elastic pull tabs on the ak mag pouch for rapid access to your magazine
- Durable material composition for years of use in the field
Package Contents:
- Rothco MOLLE Open Top Single Mag Pouch