Tap Tap to Zoom
Product Info for Rotapoint Watch Cap WNT34 Red Dot Sight Mount
The Rotapoint Watch Cap WNT34 Red Dot Sight Mount is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices Up to $5.96 Off!![]()
Purchase your new Rotapoint Watch Cap WNT34 Red Dot Sight Mount from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Replaces OEM scope cap with slightly offset, but bore-concentric, 17 degrees mounting surface for red dot with Trijicon RMR footprint. Enhances situational awareness on higher magnification optics, including ones with laser range finders mounted on front ring.
Specifications for Rotapoint Watch Cap WNT34 Red Dot Sight Mount:
| Manufacturer: | Rotapoint |
| Finish: | Type III Hardcoat Anodized |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Red Dot Sights-Footprint: | RMR |
| Attachment Type: | Screw |
| Optic Cut: | Trijicon RMR |
| Hand: | Left |
| Length: | 1.78 in |
| Width: | 2.58 in |
| Height: | 0.7 in |
| Weight: | 1 oz |
Package Contents:
- Rotapoint Watch Cap WNT34 Red Dot Sight Mount