Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Rigel 3300 Night Vision Goggles / Monocular has been discontinued by Rigel Optic and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.
Product Info for Rigel 3300 Night Vision Goggles / Monocular
The Rigel 3300 Night Vision Goggles / Monocular is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic discounts !![]()
Purchase your new Rigel 3300 Night Vision Goggles / Monocular from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Rigel 3300 Night Vision Goggles / Monocular functions as both a night vision goggle and a single ocular monocular viewing device. Due to its single ocular, the Rigel 3300 Night Vision Goggle / Monocular can be used as an extra light weight night vision goggle over long periods of time. The monocular is detachable from the mask for use as a stand alone night vision device.
This model from Rigel Optics features high resolution and a superb Gen. 1+ image intensifier for crisp, bright images in total darkness. The Rigel 3300 is also specially built with overlight protection circuitry. Extra light weight - only .77 lbs (350 grams).
Features:
- Can be used with 3.6 mag. lens
- Wide 11 degree field of view
- Specially coated optics for enhanced images
Specifications:
| Magnification | 1.0 |
| Field of view | 11 degrees |
| Objective Lens/aperture | 80mm/1.6 |
| Focus range | 15 ft (5 m)...infinity |
| Tube Gen. | 1+ (V-8S) |
| Resolution | 30 lin/mm |
| Power supply | 3 Volts |
| Diopter | +4 to -4 dptr |
| Continuous operation time, hrs | without IR 24, with IR 12 |
| Dimensions | 7.8"x2.7"x2.1" (192x68x55 mm) |
| Weight | 1.0 lbs (0.46 kg) |
| Product Warranty | Full 12 month factory warranty and 15 day money back guarantee |
| Accessories | 2 batteries, OEM user manual, and canvas carrying case |
Rigel Part No: RG003