Tap Tap to Zoom
The Remington EDC Coping 4in Folding Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices Up to 20% Off!![]()
Purchase your new Remington EDC Coping 4in Folding Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Everyday Carry Cutlery Series feature tools for the working man and woman.Made with polished stainless steel and D2 satin stone washed finishes. Blade styles include drop point, clip point, coping, and tanto serrated. Complete with a ball bearing pivot system for easy opening. The handles are a coarse-textured durable G10 & micarta for exceptional grip. With reversible pocket clips and multiple lengths to choose from, this cutlery line was designed with everyday carry in mind.
| Manufacturer: | Remington |
| Blade Length: | 4 in |
| Closed Length: | 4 in |
| Blade Material: | D2 |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Overall Length: | 2 in |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Handle Material: | G10 |
| Blade Finish: | Stonewashed |
| Weight: | 0.2 lb |