Tap Tap to Zoom
The Red Rock Outdoor Gear Diplomat 54L Backpack is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great deals Up to 24% Off!![]()
Purchase your new Red Rock Outdoor Gear Diplomat 54L Backpack from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Red Rock Outdoor Gear Diplomat Backpack is a massive three-day survival bag, at well-over 3,200 cubic inches. Featuring a full-length zipper, Red Rock Outdoor Gear Diplomat Pack's master compartment houses dual gear that includes quick release straps and an expansive cross-section pocket. This from Red Rock Outdoor Gear also includes a second inside pocket that holds admin divider sleeves and organizers. Additionally, Red Rock Outdoor Gear Diplomat Bag has three utility compartments, two outer-zippered compartments on both sides of the pack, and a front interior one-level compartment. The cushioned back panel opens for storage of a laptop or a hydration bladder. And externally, Red Rock Outdoor Gear Diplomat Tactical Bag has four compression straps, three reinforced drag handles, and three hydration tube port holes.
| Manufacturer: | Red Rock Outdoor Gear |
| Size: | One Size |
| Gender: | Unisex |
| Weight: | 74.4 oz |
| Pack Application: | Tactical |
| Capacity: | 54 liters |
| Pack Volume: | 54 liters |
| Body Material: | Polyester |
| Fabric/Material: | 600D Polyester |
| Depth/Thickness: | 13 in |
| Height: | 20 in |
| Width: | 12 in |