Tap Tap to Zoom
Code: 4ZR-KN1-11016R-11016
MPN: 11016
UPC: 810064854316
The Reapr Versa Cleavr Fixed Blade Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices 11% Off!![]()
Purchase your new Reapr Versa Cleavr Fixed Blade Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Look no further for the most versatile in fixed blade knives. The Reapr Versa CLEAVR cleaver knife perfect for almost any use. Take it on the trail and use it as a mini axe or machete to help clear brush. Take it camping to help whittle wood for the fire or rip rope. Take it hunting and use it as an outdoor butcher knife to process game.
| Manufacturer: | Reapr |
| Blade Length: | 5 in |
| Overall Length: | 11 in |
| Blade Shape: | Cleaver |
| Blade Material: | 420 Stainless Steel |
| Serrated: | Non-Serrated |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Handle Material: | TPR |
| Blade Finish: | Powder Coat |
| Handle Color: | Black |
| Handle Length: | 5.5 in |
| Blade Thickness: | 4 mm |
| Handle Finish: | ABS/TPR |
| Sheath Material: | 1680D Nylon |
| Weight: | 1.05 lb |
| Hand: | Ambidextrous |
| Color: | Black |