Tap Tap to Zoom
Code: 4ZR-KN1-11011R-11011
MPN: 11011
UPC: 810064854262
The Reapr Javelin Fixed Blade Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great deals !![]()
Purchase your new Reapr Javelin Fixed Blade Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
REAPR Javelin Fixed Blade Knife - This serrated full tang knife is the ideal camping and hunting companion. The REAPR Javelin Fixed Blade Knife features a spiked window glass breaker and a sawed-back dual edge serrated camping knife for cutting twigs and twine and branches. Common chores for the home or campsite are made easier with these durable and versatile tanto blades.
| Manufacturer: | Reapr |
| Blade Length: | 5 in |
| Overall Length: | 10.5 in |
| Blade Shape: | Tanto |
| Blade Material: | 420 Stainless Steel |
| Serrated: | Serrated |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Handle Material: | Aluminum |
| Blade Finish: | Satin |
| Handle Color: | Black |
| Blade Thickness: | 4 mm |
| Handle Finish: | Anodized |
| Sheath Material: | 1680D Nylon |
| Weight: | 1 lb |
| Color: | Black |