Tap Tap to Zoom
Pyramex PMXSlim Safety Glasses has been discontinued by Pyramex and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Safety Glasses yourself to try and find the perfect replacement for you!
The Pyramex PMXSlim Safety Glasses is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices !![]()
Purchase your new Pyramex PMXSlim Safety Glasses from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Pyramex PMX-Slim Safety Glasses are incredibly comfortable but also incredibly durable when it comes to protecting your eyes and face from workplace hazards. These Pyramex safety glasses utilize a wrap-around, single lens design that has a massive 10-base curve, wide enough to provide excellent side protection that extends even to the temples. During a long day at the work zone, the last thing you want is a pair of uncomfortable safety glasses, and the Pyramex PMXSlim Slim Fit Safety Glasses are soft and supportive enough to wear all day, with rubber tipped, non-slip temples and a soft-adjustable nose piece. Pyramex has designed the PMX Slim for use on thinner face shapes, and it's tough enough to meet ANSI/ISEA Z87.1-2010 High Impact requirements, so you know your face will be totally protected. The PMX-Slim is available with your choice of an anti-fog or standard gray lens, a bronze lens, an anti-fog or standard clear lens, or an indoor/outdoor mirror lens, each with its own advantages. For the utmost eye safety for your smaller features, choose the Pyramex PMX Slim 10-Base Safety Eyewear.
| Lens Thickness: | 2.3mm |
| Pupil Distance: | 68mm |
| Lens Base: | 10 Curve |
| Vertical Lens Size: | 45mm |
| Diagonal Lens Size: | 137.7mm |
| Bridge: | 14.5mm |
| Temple Length: | 170mm |
| Width: | 129mm |
| Lens Material: | Polycarbonate |
| Frame Material: | Polycarbonate |
| Frame Color: | Black |
| Lens Color: | Gray Anti-Fog (SB7120ST), Gray (SB7120S), Clear Anti-Fog (SB7110ST), Clear (SB7110S), Bronze (SB7138S), or Indoor/Outdoor Mirror (SB7180S) |