Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Length:
- 18 in
- Width:
- 9 in
- Height:
- 11 in
- Size:
- One Size
- Gender:
- Unisex
Code: PJ-BG-PTRLBG-F56920A001ONESZ
MPN: F56920A001ONESZ
UPC: 788029517555
Product Info for Propper Patrol Carrying Bag
The Propper Patrol Carrying Bag is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great prices and discounts 15% Off!![]()
Purchase your new Propper Patrol Carrying Bag from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The perfect ride-along companion for all road warriors, the Police Bag allows you to keep your paperwork close at hand and secured in your passenger seat. Adjustable interior compartments and MOLLE compatible webbing offer customizable options to fit your needs. Whether you're in sales, real estate, home repairs or law enforcement, this portable filing cabinet is your answer to organized traveling.
Specifications for Propper Patrol Carrying Bag:
| Manufacturer: | Propper |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | 600D Polyester |
| Length: | 18 in |
| Width: | 9 in |
| Height: | 11 in |
| Weight: | 4 lb |
| Size: | One Size |
| Gender: | Unisex |
| Accessory Attachment System: | Belt Loop, Belt |
| Fastener/Closure Type: | Non-metallic Buckle |
| General Application: | Outdoor |
| Belt Width: | 1.75 in |
| Adjustability: | Adjustable |
| Age Group: | Adults |
Features of Propper Patrol Carrying Bag
- Padded for increased protection and rigidity
- Straps onto seat for optimal security
- Adjustable interior compartments
- MOLLE compatible webbing for customization
- See-through mesh side and interior pockets
- Padded, adjustable shoulder strap
- NTOA member tested and approved
Package Contents:
- Propper Patrol Carrying Bag