Tap Tap to Zoom
Product Info for Primos Hunting Trigger Stick Apex Carbon Fiber Tripod
The Primos Hunting Trigger Stick Apex Carbon Fiber Tripod is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices and discounts !![]()
Purchase your new Primos Hunting Trigger Stick Apex Carbon Fiber Tripod from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Hunters are hunting more remotely than ever before. That means shot steadiness on tough terrain is more critical than ever before. Enter the Trigger Stick Apex. Its super-strong yet lightweight carbon fiber wrapped aluminum legs deploy fast and adjust on the fly to even the trickiest terrain with a squeeze of the trigger. The rock-solid Apex-Frame design allows quick adjustment and smooth panning to keep heavier rifles on-target and rock-solid from low sitting positions to nearly 6-foot-high standing positions.
Specifications for Primos Hunting Trigger Stick Apex Carbon Fiber Tripod:
| Manufacturer: | Primos Hunting |
| Color: | Black/Green |
| Weight Capacity: | 50 lb |
| Tripod Closed Length: | 32 in |
| Length: | 6 ft |
| Height: | 6 ft |
| Height Range: | 62 in |
| Weight: | 7 lb |
| Max Weight Capacity: | 50 lbs |
| Closed Length: | 28 in |
| Fabric/Material: | Carbon Fiber |
Features of Primos Hunting Trigger Stick Apex Carbon Fiber Tripods
- Carbon Fiber legs;
- Trigger Stick Functionality;
- Removable Mounting Plate;
- 3 Position Leg;
- Multi-Angle Leg Adjustments
Package Contents:
- Primos Hunting Trigger Stick Apex Carbon Fiber Tripod