Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- RXR6
- Tube Diameter:
- 35 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- Blue, Green, Red
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 24 oz
- Adjustment Click Value:
- 1/8 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 20 yds to infinity
Code: 2HC-RS-RX318RS-RXR6-3-18X50SFL
MPN: RXR6 3-18x50SFL
UPC: 840354121651
Product Info for Presma RXR6 3-18X50mm Tactical Rifle Scope
The Presma RXR6 3-18X50mm Tactical Rifle Scope is here at Opticsforyou.com and as usual we offer competitive prices $19.96 Off!![]()
Purchase your new Presma RXR6 3-18X50mm Tactical Rifle Scope from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Optics that match with markets premium brands scopes performance Clear and Sharp Image formation with all round coverage edge to edge image clarity.
Specifications for Presma RXR6 3-18X50mm Tactical Rifle Scope:
| Manufacturer: | Presma |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 3 - 18 x |
| Reticle: | RXR6 |
| Tube Diameter: | 35 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 12 - 2.7 mm |
| Illumination Color: | Green, Blue, Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 5.8 - 32.6 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 4 - 5.3 in |
| Diopter Adjustment Range: | -2 - 2 dpt |
| Color: | Black |
| Weight: | 24 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/8 MOA |
| Length: | 13.6 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 20 yds to infinity |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Adjustment Range: | 80 MOA |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Magnification Type: | Variable |
| Gun Type: | Rifle |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of Presma RXR6 3-18X50mm Tactical Rifle Scope
- Emerald coated lens, fully multi-coated, for the most excellent light transmission
- Side wheel turret parallax adjustment with range from 20 yards to infinity
- One piece 35 mm tube body with Cardan joint design constructed in premium aircraft class aluminum, hard anodized and matte finish for durability
- Red, Green, Blue tri-color reticle illumination button on unique 45 degree tube surface with last active color memory function. Automated power off to conserve batterys life
- Ocular Lens equipped with bubble level to align mounting scope and aiming level with unique 45 degree tube surface design that wont interfere with ocular lens viewing.
- QTA (Quick Tactical Adjustment) system applied in windage and elevation adjustment
- Pin Tumbler coil spring System design provides better shock absorbability and resistance
- Each direction adjust to 40 MOA
- RXR reticle has two functions: Quick Targeting Round X circle and range estimation. SFP.
- Shockproof, waterproof and fogproof; 100% Argon filled and sealed with O-Ring
- Piano keyboard shape engraved grooves on all turrets and wheels circumference makes it easy to adjust even when wearing gloves
- 50mm Objective Lens for ample light transmission
- Lifetime warranty.
Package Contents:
- Presma RXR6 3-18X50mm Tactical Rifle Scope