Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- RGB RXR Glass
- Tube Diameter:
- 1 in
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- Blue, Green, Red
- Finish:
- Hard-Coat Anodized Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 22.1 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.125 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 15 yds to infinity
- Illumination Type:
- LED
- Included Accessories:
- 3 in Sunshade, Flip-Open Lens Caps, Quick Release Scope Mount
- Additional Features:
- Anti-Cant Bubble, Button control of illumination
- Condition:
- New
- W/E Travel at 100 Yds:
- 0.125 MOA
Code: 2HC-RS-HAWK6PS-PRHA021
MPN: PRHA021
UPC: 840354116510
Product Info for Presma Hawk Series 6-24X50mm Precision Scopes
The Presma Hawk Series 6-24X50mm Precision Scopes is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great discounts $10.00 Off!![]()
Purchase your new Presma Hawk Series 6-24X50mm Precision Scopes from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Pair the Presma Hawk Series Scope with your premium firearm for a superior shot every time. These Riflescopes from the trailblazers at Presma feature a fully multi-coated lens with ultra wide band coating for optimal viewing in low light conditions. with red, green, blue tri-color reticle illumination the Presma Precision Scope can be used day or night and in any weather condition. Clear and sharp the Presma 6-24X50mm Scope is the upgrade you've been waiting for.
Specifications for Presma Hawk Series 6-24X50mm Precision Scopes:
| Manufacturer: | Presma |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 6 - 24 x |
| Reticle: | RGB RXR Glass |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 2.1 mm |
| Illumination Color: | Red, Green, Blue |
| Finish: | Hard-Coat Anodized Matte |
| Field of View, Linear: | 4.5 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 17.5 mm |
| Diopter Adjustment Range: | -2 - 2 dpt |
| Color: | Black |
| Weight: | 22.1 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.125 MOA |
| Length: | 13.8 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 15 yds to infinity |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Adjustment Range: | 50 MOA |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Water Resistant |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 2 |
| Included Accessories: | Quick Release Scope Mount, Flip-Open Lens Caps, 3 in Sunshade |
| Magnification Type: | Variable |
| Additional Features: | Anti-Cant Bubble, Button control of illumination |
| Condition: | New |
| W/E Travel at 100 Yds: | 0.125 MOA |
| Gun Type: | Rifle |
| Mount Type: | Picatinny |
| Attachment Type: | Picatinny |
Presma Hawk Series Scope, 2HC-RS-HAWK6PS
- Fully multi-coated lens with Ultra Wide band coating
- Side wheel turret parallax adjustment
- One piece 1 inch tube body with Cardan joint design constructed in premium aircraft class aluminum, hard anodized and matte finish for durability
- Red, Green, Blue tri-color reticle illumination button on unique 45 degree tube surface with last active color memory function. Automated power off to conserve battery's life
- Ocular Lens equipped with bubble level to align mounting scope and aiming level with unique 45 degree tube surface design that won't interfere with ocular lens viewing
- QTA (Quick Tactical Adjustment) system applied in windage and elevation adjustment
- RXR glass reticle has two functions: Quick Targeting Round X circle and range estimation. SFP
- Shockproof, waterproof and fogproof; 100% Argon filled and sealed with O-Ring
- Piano keyboard shape engraved grooves on all turrets and wheels' circumference makes it easy to adjust even when wearing gloves
Package Contents:
- Presma Hawk Series 6-24X50mm Precision Scope, 2HC-RS-HAWK6PS
- 3″ sunshade
- Flip up lens covers
- Quick release scope mount