Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Finish:
- Mette Black
- Length:
- 18 in, 45.75 cm
- Weight:
- 1.72 kg, 3.8 lb
- Quantity:
- 1
- Condition:
- New
- Additional Features:
- Lightweight
Code: 3PE-SL-SH-HS-9281
MPN: HS-9281
UPC: 667380806457
Product Info for Premier Body Armor Level IIIA Home Shield
The Premier Body Armor Level IIIA Home Shield is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great discounts !![]()
Purchase your new Premier Body Armor Level IIIA Home Shield from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Experience the future of home protection with our innovative Level IIIA Home Shield. Expertly designed to be both functional and practical, this is the first home shield on the market designed to provide an accessible, easy-to-use line of defense for individuals of all ages.
Despite its light weight, the shield is designed to stop all common handguns and shotguns threats, the weapons most frequently used in home invasions. Its equipped with easy-to-hold handles and straps that ensure a comfortable and secure grip, enhancing your confidence in crisis situations.
The Level IIIA Home Shield is suitable for any homeowner and can be stored discreetly in various areas of your home for easy accessfrom your bedroom to your living room.
Specifications for Premier Body Armor Level IIIA Home Shield:
| Manufacturer: | Premier Body Armor |
| Color: | Black |
| Finish: | Mette Black |
| Length: | 45.75 cm, 18 in |
| Width: | 38 cm, 15 in |
| Weight: | 1.72 kg, 3.8 lb |
| Quantity: | 1 |
| Condition: | New |
| Additional Features: | Lightweight |
| Fabric/Material: | Polyethylene |
Features of Premier Body Armor Level IIIA Home Shield
- Versatile handles - one adjustable strap for universal fit and comfort and one duty-rated handle for a secure grip
- Waterproof, protective polyurea coating
- Trimmed, angled corners allow for supported manipulation of a defensive handgun
- Industry-leading design
Package Contents:
- Premier Body Armor Level IIIA Home Shield