Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Length:
- 14 in
- Height:
- 10.5 in
- Fabric/Material:
- 500 Denier Cordura
- Threat Level:
- Level IIIA
- Armor Cut:
- Rectangle
- Weight:
- 1.3 lb
- Thickness:
- 0.22 in
- Plate Dimension:
- 10.5x14
Code: 3PE-BP-PBA6-BPP-9015
MPN: BPP-9015
UPC: 667380804408
Product Info for Premier Body Armor Ballistic Panel - 10.5 X 14 Cordura (Rectangle: Totes & Laptop Bags, 5.11)
The Premier Body Armor Ballistic Panel - 10.5 X 14 Cordura (Rectangle: Totes & Laptop Bags, 5.11) is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices and discounts !![]()
Purchase your new Premier Body Armor Ballistic Panel - 10.5 X 14 Cordura (Rectangle: Totes & Laptop Bags, 5.11) from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Designed to fit seamlessly into the 5.11 Rush Delivery MIKE, and bags from other brands. Typically placed in the armor, laptop, or hydration compartment, this lightweight, and flexible soft panel will provide you and/or your loved ones with years of dependable service. This panel is tested to meet the NIJ ballistic standards for Level IIIA. It is also TSA Approved for travel.
Specifications for Premier Body Armor Ballistic Panel - 10.5 X 14 Cordura (Rectangle: Totes & Laptop Bags, 5.11):
| Manufacturer: | Premier Body Armor |
| Color: | Black |
| Length: | 14 in |
| Height: | 10.5 in |
| Fabric/Material: | 500 Denier Cordura |
| Threat Level: | Level IIIA |
| Armor Cut: | Rectangle |
| Weight: | 1.3 lb |
| Thickness: | 0.22 in |
| Plate Dimension: | 10.5x14 |
| Country of Origin: | USA |
Features of Premier Body Armor Ballistic Panel - 10.5 X 14 Cordura (Rectangle: Totes & Laptop Bags, 5.11):
- Tested to meet the NIJ ballistic standards for Level IIIA
- Just .22 thick
- Constructed of only the finest made in specialized factories Kevlar and features a rugged 500 Denier CORDURA outer shell
- TSA Approved!
Package Contents:
- Premier Body Armor Laptop - 10.5 X 14 Cordura