Tap Tap to Zoom
Product Info for Premier Body Armor Ballistic Panel 11 x 26 Cordura
The Premier Body Armor Ballistic Panel 11 x 26 Cordura is here at Opticsforyou.com and as usual we offer competitive prices !![]()
Purchase your new Premier Body Armor Ballistic Panel 11 x 26 Cordura from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Designed to fit seamlessly into Vertx backpacks, this lightweight, and flexible soft panel will provide you and/or your loved ones with years of dependable service.
Specifications for Premier Body Armor Ballistic Panel 11 x 26 Cordura:
| Manufacturer: | Premier Body Armor |
| Color: | Black |
| Length: | 11 in |
| Height: | 26 in |
| Fabric/Material: | 500 Denier Cordura |
| Threat Level: | Level IIIA |
| Weight: | 2.6 lb |
| Thickness: | 0.22 in |
| Plate Dimension: | 11x26 |
| Country of Origin: | USA |
Features of Premier Body Armor Ballistic Panel 11 x 26 Cordura
- Level IIIA Ballistic Backpack Panels
- Designed to fit seamlessly into the laptop compartment of any backpack, this lightweight, and flexible soft panel will provide you and/or your loved ones with years of dependable service.
- Features:
- Tested to meet the NIJ ballistic standards for Level IIIA
- Just .22 thick
- Constructed of only the finest Kevlar and features a rugged 500 Denier CORDURA outer shell
- TSA approved!
Package Contents:
- Premier Body Armor Ballistic Panel 11 x 26 Cordura