Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Weight:
- 1.4 lb
- Quantity:
- 1
- Length:
- 10 in
- Height:
- 15 in
- Fabric/Material:
- 500D Cordura, Kevlar
- Threat Level:
- Level IIIA
- Thickness:
- 0.22 in
- Plate Dimension:
- 10x15
Code: 3PE-BPA-PBA5-BPP-9013
MPN: BPP-9013
UPC: 667380804385
Product Info for Premier Body Armor 5.11 10"x15" Level IIIA Bulletproof Backpack Insert
The Premier Body Armor 5.11 10"x15" Level IIIA Bulletproof Backpack Insert is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic discounts 15% Off!![]()
Purchase your new Premier Body Armor 5.11 10"x15" Level IIIA Bulletproof Backpack Insert from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Designed to fit seamlessly into the 5.11 Dart, Dart 24 (main compartment), Rapid Quad Zip, MIRA 2-in-1, Rush 12, Rush 24 (hydration), and bags from other brands. Typically placed in the armor, laptop, or hydration compartment, this lightweight, and flexible soft panel will provide you and/or your loved ones with years of dependable service. This panel is tested to meet the NIJ ballistic standards for Level IIIA. It is also TSA Approved for travel.
Specifications for Premier Body Armor 5.11 10"x15" Level IIIA Bulletproof Backpack Insert:
| Manufacturer: | Premier Body Armor |
| Weight: | 1.4 lb |
| Pack Application: | Shooting |
| Quantity: | 1 |
| Color: | Black |
| Threat Level: | Level IIIA |
| Fabric/Material: | Kevlar, 500D Cordura |
| Thickness: | 0.22 in |
| Height: | 15 in |
| Plate Dimension: | 10x15 |
| Length: | 10 in |
| Fit: | 5.11 Dart 24 (Main Compartment), 5.11 Rapid Quad Zip, 5.11 Dart, 5.11 MIRA 2-in-1 (Hydration Pocket), 5.11 Rush 24 (Hydration Pocket), 5.11 Rush 12 (Hydration Pocket) |
| Country of Origin: | USA |
Features of Premier Body Armor 5.11 10"x15" Level IIIA Bulletproof Backpack Insert:
- Tested to meet the NIJ ballistic standards for Level IIIA
- Just .22 thick
- Constructed of only the finest made Kevlar and features a rugged 500 Denier CORDURA outer shell
- TSA Approved!
Package Contents:
- Premier Body Armor 5.11 10"x15" Level IIIA Bulletproof Backpack Insert