Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Length:
- 12 in
- Height:
- 10 in
- Fabric/Material:
- 500 Denier Cordura
- Threat Level:
- Level IIIA
- Weight:
- 1.15 oz
- Condition:
- New
- Thickness:
- 0.22 in
- Plate Dimension:
- 10x12
Code: 3PE-BP-PBA1-BPP-9001
MPN: BPP-9001
UPC: 667380804286
Product Info for Premier Body Armor Ballistic Panel - 10x12 Cordura
The Premier Body Armor Ballistic Panel - 10x12 Cordura is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices !![]()
Purchase your new Premier Body Armor Ballistic Panel - 10x12 Cordura from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Designed to fit seamlessly into the laptop compartment of almost any backpack, this lightweight, and flexible soft panel will provide you and/or your loved ones with years of dependable service. This panel is tested to meet the NIJ ballistic standards for Level IIIA. It is also TSA Approved for travel.
Specifications for Premier Body Armor Ballistic Panel - 10x12 Cordura:
| Manufacturer: | Premier Body Armor |
| Color: | Black |
| Length: | 12 in |
| Height: | 10 in |
| Fabric/Material: | 500 Denier Cordura |
| Threat Level: | Level IIIA |
| Weight: | 1.15 oz |
| Condition: | New |
| Thickness: | 0.22 in |
| Plate Dimension: | 10x12 |
| Country of Origin: | USA |
Features of Premier Body Armor Ballistic Panel - 10x12 Cordura:
- Tested to meet the NIJ ballistic standards for Level IIIA
- Just .22 thick
- Constructed of only the finest made in specialized factories Kevlar and features a rugged 500 Denier CORDURA outer shell
- TSA approved!
Package Contents:
- Premier Body Armor Ballistic Panel - 10x12 Cordura