Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Finish:
- Phosphate
- Fabric/Material:
- 1141 Steel
- Cant:
- 0 MOA
- Gun Make:
- Savage
- Action Length:
- Long Action
- Length:
- 7 in
- Width:
- 0.835 in
- Weight:
- 5 oz
Code: 3AK-MT-SCTRLSTB-02-177-03
MPN: 02-177-03
UPC: 90222549036
Product Info for Precision Reflex Savage Accu Trigger L.A. 7in Steel Base
The Precision Reflex Savage Accu Trigger L.A. 7in Steel Base is here at Opticsforyou.com and as usual we offer competitive prices $6.00 Off!![]()
Purchase your new Precision Reflex Savage Accu Trigger L.A. 7in Steel Base from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Savage Accu Trigger Long Action Base with cut out over action is constructed of 1141 steel and has a parkerized finish. Base comes with (4) #6-48 Torx head mounting screws and is 7in long and weighs 5 ounces.
Specifications for Precision Reflex Savage Accu Trigger L.A. 7in Steel Base:
| Manufacturer: | Precision Reflex |
| Color: | Black |
| Finish: | Phosphate |
| Fabric/Material: | 1141 Steel |
| Cant: | 0 MOA |
| Gun Make: | Savage |
| Action Length: | Long Action |
| Length: | 7 in |
| Width: | 0.835 in |
| Height: | 0.275 in |
| Weight: | 5 oz |
| Gun Rail: | Picatinny |
Features of Precision Reflex Savage Accu Trigger L.A. 7In Steel Base, Cut Out Over Action:
- Savage Accu Trigger Long Action Base with cut out over actionis constructed of 1141 steel and has a parkerized finish
- Base comes with (4) #6-48 Torx head mounting screws and is 7" long and weighs 5 ounces.
Package Contents:
- Precision Reflex Savage Accu Trigger L.A. 7in Steel Base