Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Finish:
- Phosphate
- Fabric/Material:
- 1141 Steel
- Cant:
- 0 MOA
- Hand:
- Left
- Gun Make:
- Remington
- Gun Model:
- Remington Model 700
- Action Length:
- Short Action
- Length:
- 7 in
- Width:
- 0.835 in
- Weight:
- 4.8 oz
Code: 3AK-MT-RE70SA7I-02-216-09
MPN: 02-216-09
UPC: 90222549210
Product Info for Precision Reflex Remington 700 S.A. 7in Steel Base
The Precision Reflex Remington 700 S.A. 7in Steel Base is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great discounts $6.01 Off!![]()
Purchase your new Precision Reflex Remington 700 S.A. 7in Steel Base from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Rem 700 Short Action Left Hand Base is constructed of 1141 steel with a parkerized finish and compatible with all Mil Spec products. Base comes with (4) #6-48 Torx head mounting screws, Base is 7in in length with cut out over the action.
Specifications for Precision Reflex Remington 700 S.A. 7in Steel Base:
| Manufacturer: | Precision Reflex |
| Color: | Black |
| Finish: | Phosphate |
| Fabric/Material: | 1141 Steel |
| Cant: | 0 MOA |
| Hand: | Left |
| Gun Make: | Remington |
| Gun Model: | Remington Model 700 |
| Action Length: | Short Action |
| Length: | 7 in |
| Width: | 0.835 in |
| Height: | 0.4 in |
| Weight: | 4.8 oz |
| Gun Rail: | Picatinny |
Features of Precision Reflex Remington 700 S.A. 7in Steel Base, Left Hand:
- Rem 700 Short Action Left Hand Baseis constructed of 1141 steel with a parkerized finish and compatible with all Mil Spec products
- Base comes with (4) #6-48 Torx head mounting screws
- Base is 7" in length with cut out over the action
- Weighs 4.8 ounces.
Package Contents:
- Precision Reflex Remington 700 S.A. 7in Steel Base