Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Finish:
- Nitrite
- Fabric/Material:
- 1141 Steel
- Cant:
- 0 MOA
- Gun Make:
- Remington
- Gun Model:
- Remington Model 700
- Action Length:
- Short Action
- Length:
- 5.5 in
- Width:
- 0.835 in
- Weight:
- 2 oz
- Condition:
- New
Code: 3AK-MT-RE70SATB-02-216-01
MPN: 02-216-01
UPC: 090222549067
Product Info for Precision Reflex Remington 700 S.A. 5.5in Steel Base
The Precision Reflex Remington 700 S.A. 5.5in Steel Base is here at Opticsforyou.com and as usual we offer competitive prices 10% Off!![]()
Purchase your new Precision Reflex Remington 700 S.A. 5.5in Steel Base from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Remington 700 Short Action Base with cut out over action. Base is constructed of 1141 steel with a Nitrite finish and compatible with all Mil Spec products. Comes with (4) #6-48 Torx Head mounting screws, Base is 5.5in in length.
Specifications for Precision Reflex Remington 700 S.A. 5.5in Steel Base:
| Manufacturer: | Precision Reflex |
| Color: | Black |
| Finish: | Nitrite |
| Fabric/Material: | 1141 Steel |
| Cant: | 0 MOA |
| Gun Make: | Remington |
| Gun Model: | Remington Model 700 |
| Action Length: | Short Action |
| Length: | 5.5 in |
| Width: | 0.835 in |
| Height: | 0.4 in |
| Weight: | 2 oz |
| Condition: | New |
Features of Precision Reflex Remington 700 S.A. 5.5in Steel Base:
- Remington 700 Short Action Base with cut out over action.Base is constructed of 1141 steel with a Nitrite finish and compatible with all Mil Spec products
- Comes with (4) #6-48 Torx Head mounting screws
- Base is 5.5" in length Weighs 2.0 ounces.
Package Contents:
- Precision Reflex Remington 700 S.A. 5.5in Steel Base