Tap Tap to Zoom
Product Info for Precision Reflex Remington 700 S.A. 16in Bar Straight Railed Night Vision Mount
The Precision Reflex Remington 700 S.A. 16in Bar Straight Railed Night Vision Mount is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great prices and discounts Up to 15% Off!![]()
Purchase your new Precision Reflex Remington 700 S.A. 16in Bar Straight Railed Night Vision Mount from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Rem 700 Short Action BAR Straight Railed night vision mount is constructed of T6 7075 hard coated black anodized aluminum with a full 1913 rail. Base is 16in long and comes with #8-40/#6-48 torx head screws for mounting base. Rail has side mounting holes on for adding rails to the side in the future (not included).
Specifications for Precision Reflex Remington 700 S.A. 16in Bar Straight Railed Night Vision Mount:
| Manufacturer: | Precision Reflex |
| Color: | Black |
| Finish: | Hard Coat Anodized |
| Fabric/Material: | T6 6061 Aluminum |
| Cant: | 0 MOA |
| Hand: | Ambidextrous |
| Gun Make: | Remington |
| Gun Model: | Remington Model 700 |
| Action Length: | Short Action |
| Length: | 16 in |
| Width: | 0.835 in |
| Height: | 0.75 in |
| Weight: | 10.4 oz |
| Condition: | New |
| Gun Rail: | Picatinny |
Package Contents:
- Precision Reflex Remington 700 S.A. 16in Bar Straight Railed Night Vision Mount