Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Finish:
- Hard Coat Anodized
- Fabric/Material:
- Aluminum
- Cant:
- 0 MOA
- Gun Make:
- AR Platform
- Gun Model:
- AR-15
- Length:
- 6.375 in
- Width:
- 1.35 in
- Weight:
- 4.3 oz
- Condition:
- New
Code: 3AK-MT-PRARRI-05-0064
MPN: 05-0064
UPC: 90222551411
Product Info for Precision Reflex PRi AR15 / M16 Flattop Riser w/ 3 Hole
The Precision Reflex PRi AR15 / M16 Flattop Riser w/ 3 Hole is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic deals $6.00 Off!![]()
Purchase your new Precision Reflex PRi AR15 / M16 Flattop Riser w/ 3 Hole from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Rail riser is constructed of T6 6061 hard coated black anodized aluminum. The full 1913 rail is elevated .45in with an overall length of 6.375in with 1.375in of overhang. The riser weighs 4.3 ounces.
Specifications for Precision Reflex PRi AR15 / M16 Flattop Riser w/ 3 Hole:
| Manufacturer: | Precision Reflex |
| Color: | Black |
| Finish: | Hard Coat Anodized |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Cant: | 0 MOA |
| Gun Make: | AR Platform |
| Gun Model: | AR-15 |
| Length: | 6.375 in |
| Width: | 1.35 in |
| Height: | 0.45 in |
| Weight: | 4.3 oz |
| Condition: | New |
| Gun Rail: | Picatinny |
Features of Precision Reflex PRi AR15/M16 Flattop Riser:
- Rail riser is constructed of T6 6061 hard coated black anodized aluminum
- The full 1913 rail is elevated .45" with an overall length of 6.375" with 1.375" of overhang
- The riser weighs 4.3 ounces.
Package Contents:
- Precision Reflex PRi AR15 / M16 Flattop Riser w/ 3 Hole