Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Finish:
- Hard Coat Anodized
- Fabric/Material:
- Aluminum
- Cant:
- 0 MOA
- Gun Make:
- AR Platform
- Gun Model:
- AR-10
- Length:
- 19 in
- Width:
- 1.325 in
- Height:
- 0.475 in
- Weight:
- 12.7 oz
- Condition:
- New
Code: 3AK-T8-SPRD-03-072-SPR-D
MPN: 03-072-SPR-D
UPC: 090222551046
Product Info for Precision Reflex .308 SPR DPMS Receiver Full Top Rail System
The Precision Reflex .308 SPR DPMS Receiver Full Top Rail System is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great deals 13% Off!![]()
Purchase your new Precision Reflex .308 SPR DPMS Receiver Full Top Rail System from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Rail is constructed of T6 6061 hard coated black anodized aluminum. This rail has a full 1913 rail across the top. Rails come with mounting screws for attachment to forearm rail. The rail is 19in in length. Add .475in to the elevation of the receiver. There are 3 cross bolts that tie the top rail to the receiver and 4 #10-32 socket head screws and a bar nut that secures top rail to forearm. Top rail is designed to work with PRI round 308 forearms. This forearm is designed to work with DPMS low receivers or receivers that are 1.253in off bore center to top of receiver.
Specifications for Precision Reflex .308 SPR DPMS Receiver Full Top Rail System:
| Manufacturer: | Precision Reflex |
| Color: | Black |
| Finish: | Hard Coat Anodized |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Cant: | 0 MOA |
| Gun Make: | AR Platform |
| Gun Model: | AR-10 |
| Length: | 19 in |
| Width: | 1.325 in |
| Height: | 0.475 in |
| Weight: | 12.7 oz |
| Condition: | New |
Features of Precision Reflex .308 SPR DPMS Full Top Rail System:
- Rail is constructed of T6 6061 hard coated black anodized aluminum
- This rail has a full 1913 rail across the top
- Rails come with mounting screws for attachment to forearm rail
- The rail is 19" in length
- Add .475" to the elevation of the receiver
- There are 3 cross bolts that tie the top rail to the receiver and 4 #10-32 socket head screws and a bar nut that secures top rail to forearm
- Top rail is designed to work with PRI round 308 forearms
- This forearm is designed to work withDPMSreceivers or receivers that are 1.253" off bore center to top of receiver.
Package Contents:
- Precision Reflex .308 SPR DPMS Receiver Full Top Rail System