Tap Tap to Zoom
Product Info for PR17R Micro 1x22-17mm Reflex Sights With Long Battery Life
The PR17R Micro 1x22-17mm Reflex Sights With Long Battery Life is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices and discounts Up to 62% Off!![]()
Purchase your new PR17R Micro 1x22-17mm Reflex Sights With Long Battery Life from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
NightStar PR17R red dot is the ultimate compact optic, engineered specifically for self-defense and short-range shooting with compact handguns.Â
Its sleek, low-profile design ensures snag-free drawing and rapid target acquisition in high-stress situations.Â
With three reticle options and 10 brightness levels, it enhances accuracy even in low light. NightStar PR17R delivers unmatched precision and reliability on every shot. Designed to match RMSc footprint, it fits on most compact handguns such as Glock 43X MOS, Canik Mete MC9, Smith & Wesson Equalizer, Taurus GX4XL, and SIG Sauer P365X. It improves performance without adding bulk.Â
Whether you are a concealed carry permit holder or seeking home defense, NightStar PR17R offers unrivaled compatibility, ease of use, and confidence to protect yourself and loved ones with pinpoint accuracy.
For first time use, long press Up arrow for 3 seconds then continue to push Up arrow until dot is visible.Â
To adjust brightness, push arrow up or down.
Long press Down arrow to shutoff.
Specifications for PR17R Micro 1x22-17mm Reflex Sights With Long Battery Life:
| Manufacturer: | NightStar |
| Color: | Black |
| Finish: | Anodized |
| Fabric/Material: | CNC Aluminum 6061 |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 22 - 17 mm |
| Reticle: | Variable |
| Illumination Type: | LED |
| Illumination Color: | Red |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Emitter Type: | Open |
| Battery Type: | CR2032 |
| Battery Life: | 30000 hours |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Water Resistant Mark: | 1 m |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Gun Make: | Glock |
| Gun Model: | Glock 43 |
| Length: | 40.9 mm |
| Width: | 27.2 mm |
| Height: | 24.8 mm |
| Weight: | 50 g |
| Quantity: | 1 |
| Red Dot Sights-Footprint: | RMSc |
Features of PR17R Micro 1x22-17mm Reflex Sights With Long Battery Life
- Brightness Settings: The device has adjustable brightness settings.
- Fixed Magnification: It offers a fixed magnification level.
- Multiple Reticle Patterns: It has multiple reticle patterns: circle, dot, and circle & dot.
- Shake Awake: It has a shake awake feature with auto shutoff to save battery.
- Long Battery Life: The battery life is long, lasting up to 50,000 hours.
- Fogproof: The scope is fogproof for clear visibility in various conditions.
- Lightweight: It is designed to be lightweight for easy handling.
- Parallax Free: The scope is parallax free, ensuring accuracy.
- Shock Proof: It is built to be shockproof for durability.
- Unlimited Eye Relief: The scope provides unlimited eye relief.
- Waterproof: It is waterproof for use in wet conditions.
- Weather Resistant: The device is weather resistant for all-weather use.
- Mount Compatibility: It can be mounted on a Picatinny rail and Weaver rail with the base that comes with it.
Package Contents:
- PR17R Micro 1x22-17mm Reflex Sights With Long Battery Life