Tap Tap to Zoom
- Color:
- Blue
- Height:
- 1 in
- Length:
- 40 in
Code: 235-HC-07045-11009
MPN: 11009
UPC: 040818110096
Product Info for Platypus Drink Tube Kit
The Platypus Drink Tube Kit is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great discounts !![]()
Purchase your new Platypus Drink Tube Kit from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The updated Platypus Drink Tube Kit offers two great options: 1) It replaces an old or damaged Hoser drink tube, and 2) It converts any Platypus bottle product with a threaded-opening into a handy hydration reservoir.
The kit comes with the threaded closure, a 1/4in drink tube, a lapel clip, and the new fast-flowing HyFLO bite valve.
Specifications for Platypus Drink Tube Kit:
| Manufacturer: | Platypus |
| Color: | Blue |
| Height: | 1 in |
| Width: | 7 in |
| Length: | 40 in |
| Weight: | 2.1 oz |
| Fabric/Material: | Silicone |
| Last Chance: | Yes |
Features of Platypus Drink Tube Kit:
- Works with all compatible Platypus bottles and reservoirs
Package Contents:
- Platypus Drink Tube Kit