Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Gun Type:
- Pistol
- Length:
- 11 in
- Width:
- 8 in
- Depth/Thickness:
- 4.5 in
- Condition:
- New
Code: PE-GB-PLCN10-VCV100-0060-BLK
MPN: VCV100-0060-BLK
UPC: 019428187729
Product Info for Pelican V100PF1 Vault Universal Pistol Case
The Pelican V100PF1 Vault Universal Pistol Case is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic discounts 20% Off!![]()
Purchase your new Pelican V100PF1 Vault Universal Pistol Case from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Vault cases are the most rugged and secure cases in their class. The Vault Universal Pistol Case features custom foam designed to fit most standard full, compact, or sub-compact pistols. It holds one personal handgun and two magazines. Removable foam inserts increase the opening to fit a full pistol or keep them in to secure your sub-compact pistol. This small Vault case offers the ultimate trust at a more affordable price. Transport your firearms with confidence wherever the journey takes you.
Specifications for Pelican V100PF1 Vault Universal Pistol Case:
| Manufacturer: | Pelican |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Polyethylene |
| Gun Type: | Pistol |
| Length: | 11 in |
| Width: | 8 in |
| Depth/Thickness: | 4.5 in |
| Internal Length: | 11 in |
| Internal Width: | 8 in |
| Internal Depth/Thickness: | 4.5 in |
| Condition: | New |
| Fastener/Closure Type: | Buckle |
| Weight: | 5.12 lb |
Features of Pelican V100PF1 Vault Universal Pistol Case
- CUSTOM FOAM: Pre-cut heavy-duty foam features customized storage for one pistol with a red dot optic and light and 2 magazines
- MODULAR DESIGN: Dedicated single pistol case with removeable foam inserts to store a full, compact, or sub-compact pistol
- RUGGED PROTECTION: Constructed of crushproof high-impact polymer with heavy-duty handles
- WEATHER-RESISTANT: Cases are sealed against moisture and dust
- AFFORDABLE: The most rugged and affordable durable case in its class
- EASY-TO-USE: Two push-button latches offer secure closure with easy-open access
- Ideal for your personal handgun
Package Contents:
- Pelican V100PF1 Vault Universal Pistol Case