Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 29 in
- Blade Material:
- Steel
- Overall Length:
- 41 in
Code: 180-SJ-PC6006KFG
MPN: SH6006KFG
UPC: 000000107389
Product Info for Paul Chen Tiger Elite Katana
The Paul Chen Tiger Elite Katana is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great prices and discounts 32% Off!![]()
Purchase your new Paul Chen Tiger Elite Katana from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Whether for function or as a showpiece, the Paul Chen Tiger Elite Katana is beautiful with an edge holding and cutting ability. This sword manufactured by the experts at Paul Chen features a K120C powder steel blade with koshirae that are crafted in blackened bronze and detailed in gold. The Paul Chen Musashi XL Katana w/ Rayskin and Leather Handle has a blackened iron tsuba that features a stalking tiger motif, giving it its namesake.
Specifications for Paul Chen Tiger Elite Forged & Folded Katana:
| Overall: | 41" |
| Blade Length: | 29" |
| Handle Length: | 11" |
| Weight: | 2lb 8oz |
| Point of Balance: | 5 1/2" |
| Width at Guard: | 1.35" |
| Width at Tip: | 1.03" |
| Thickness at Guard: | .25" |
| Thickness at Tip: | .16" |
| Sori: | 3/4" |
Features of Paul Chen Tiger Elite K120C Powder Steel Blade Katana:
- Forged and folded K120C powder steel blade
- Great hada and hamon
- Blackened iron tsuba with gold tiger
- Blackened bronze fuchi kashira with gold details
- Finest quality rayskin and Japanese cotton wrapped handle
- Black finished saya with gloss bands near throat
- Fully functional
- Great cutting and edge holding capability
Package Contents:
- Paul Chen Tiger Elite Katana