Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 33.38 in
- Blade Material:
- Steel
- Overall Length:
- 40 in
Code: 180-SJ-SISMAR2-PC2000
MPN: SH2000
UPC: 000000041294
Product Info for Paul Chen Sir William Marshall Sword
The Paul Chen Sir William Marshall Sword is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great deals 26% Off!![]()
Purchase your new Paul Chen Sir William Marshall Sword from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Inspired by one of Englands finest knights under Henry II, Richard the Lionheart and Jack Lackland, the Paul Chen Sir William Marshall Sword gives you tried and true quality with authenticity in broadsword construction. This sword manufactured by the experts at Paul Chen features a folded Swedish powder steel blade, tempered to a tough HRC 54 and a blade section that features a central ridged fuller and full-length distal taper. The Paul Chen Sir William Marshall Hand Forged Sword is a fine piece that will appeal to the sword connoisseur.
Specifications for Paul Chen Sir William Marshall Hand Forged Sword:
| Overall: | 40 |
| Blade Length: | 33 1/4 |
| Handle Length: | 6 3/4 |
| Weight: | 2lb 2oz |
| Point of Balance: | 8" |
| Point of Harmonics: | 23" |
| Width at Guard: | 1.83" |
| Width at Tip: | .91" |
| Thickness at Guard: | .22" |
| Thickness at Tip: | .18" |
Features of Paul Chen Sir William Marshall Swedish Powder Steel Blade Sword:
- Hand forged - folded Swedish powder steel blade
- Features a central ridged fuller and full-length distal taper
- Grip is leather wrapped and laced
- Guard and pommel are elegant in their functional simplicity
- Scabbard is leather-covered with steel mounts
- Fully functional
- Sharpened
Package Contents:
- Paul Chen Sir William Marshall Sword