Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 28 in
- Overall Length:
- 40 in
Code: 180-SJ-PC6001KPE
MPN: SH6001KPE
UPC: 000000107358
Product Info for Paul Chen Practical Plus Elite Katana
The Paul Chen Practical Plus Elite Katana is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices 31% Off!![]()
Purchase your new Paul Chen Practical Plus Elite Katana from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Multiple cuts in normal targets are what you get from the Paul Chen Practical Plus Elite Performance Katana. This sword from Paul Chen features fittings that are decorated in a Japanese Dogwood motif with dragon menuki, and the handsome iron Tsuba features a "sunburst" design with a brass habaki. The Paul Chen Practical Plus Elite Carbon Steel Blade Katana performs well and the quality is as good as it looks.
Specifications for Paul Chen Practical Plus Elite Katana:
| Overall: | 40" |
| Blade Length: | 28" |
| Handle Length: | 11" |
| Weight: | 2lb 7oz |
| Point of Balance: | 5 1/2" |
| Width at Guard: | 1.39" |
| Width at Tip: | 1.03" |
| Thickness at Guard: | .26" |
| Thickness at Tip: | .16" |
| Sori: | 3/4" |
Features of Paul Chen Practical Plus Elite Carbon Steel Blade Katana:
- Forged high carbon steel blade
- Differentially tempered HRC 60-40
- Performance cutting blade geometry
- Genuine rayskin and cotton wrapped tsuka
- Iron sunburst tsuba
- Iron fittings with Japanese dogwood motif
- Great cutting sword
- Quality fittings
Package Contents:
- Paul Chen Practical Plus Elite Performance Katana