Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 27.75 in
- Blade Material:
- Steel
- Overall Length:
- 41.63 in
Code: 180-SJ-PC1207
MPN: SH1207
UPC: 000000041058
Product Info for Paul Chen Orchid Katana
The Paul Chen Orchid Katana is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic discounts 36% Off!![]()
Purchase your new Paul Chen Orchid Katana from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Paul Chen Orchid Medium Kissaki Katana is quick and beautiful in the elegant nature of its strikes. This sword manufactured by the experts at Paul Chen features tsuka-ito and sageo that are woven from premium Japanese cotton. The tsuba is of blackened iron, with an Orchid and Butterfly decoration inlaid in silver, brass and copper. The saya is deeply lacquered in blue with buffalo horn koiguchi and kurikata. The fuchi, kashira and kojiri are crafted in bronzed iron with silver and gold detailing of the Paul Chen Orchid K120C Powder Steel Blade Katana. The Paul Chen Orchid Katana is simply too tempting of a piece to pass up.
Specifications for Paul Chen Orchid K120C Powder Steel Blade Katana:
| Overall: | 40 1/2 |
| Blade Length: | 28 |
| Handle Length: | 11 1/2 |
| Weight: | 2lb 3oz |
| Point of Balance: | 6" |
| Width at Guard: | 1.17" |
| Width at Tip: | .82" |
| Thickness at Guard: | .24" |
| Thickness at Tip: | .17" |
| Sori: | 3/4" |
Features of Paul Chen Orchid Medium Kissaki Katana:
- Forged and folded K120C Powder steel blade
- Medium kissaki
- Prominent hamon and hada
- Blackened iron tsuba with silver inlaid orchid and butterfly
- High quality rayskin and Japanese cotton tsuka ito
- Deeply lacquered blue saya with buffalo horn koiguchi/kurikata
- Bronzed iron fuchi, kashira and kojiri with silver and gold details
- Fully functional
Package Contents:
- Paul Chen Orchid Katana