Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 27 in
- Blade Material:
- Steel
- Overall Length:
- 38.5 in
Code: 180-SJ-PC2365
MPN: SH2365
Product Info for Paul Chen Hand & A Half Sword
The Paul Chen Hand & A Half Sword is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic discounts 30% Off!![]()
Purchase your new Paul Chen Hand & A Half Sword from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
This Paul Chen Hanwei version of a 16th century piece provides an economical and versatile cutting sword. Balance is excellent, providing a sword which lends itself to both single and two-handed use. Paul Chen swords are crafted in much the same way as swords were made centuries ago, except now the blades are forged from high-carbon spring steel. The blade finish is far from being polished again more closely replicating what the medieval swordsmith was able to achieve. Except as noted the grips are leather covered hardwood. Fittings are either steel or solid brass. These swords will appeal to the re-enactor who wants a sword with the same appearance as the originals.
Specifications for Paul Chen Hand & A Half Sword:
| Overall: | 38 1/4" |
| Blade Length: | 27 1/4" |
| Handle Length: | 11" |
| Weight: | 2lb 13oz |
Features of Paul Chen Hand & A Half Sword:
- Forged 5160 high carbon steel blade
- Sharpened
- Full tang
- Steel guard and pommel
- Tang is peened to pommel
- Hardwood handle with leather wrap
- Wood scabbard with leather wrap and belt loops
- Battle ready
- Used in the movie sucker punch by Sweet Pea
Package Contents:
- Paul Chen Hand & A Half Sword
Specifications for Paul Chen Hand & A Half Sword:
| Manufacturer: | Paul Chen |
| Blade Length: | 27 in |
| Blade Material: | Steel |
| Overall Length: | 38.5 in |