Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 19.75 in
- Handle Finish:
- Cord Wrapped
- Blade Material:
- Steel
- Overall Length:
- 27.88 in
Code: 180-SJ-PC1019
MPN: SH1019
UPC: 000000038911
Product Info for Paul Chen Golden Oriole Wakizashi Sword
The Paul Chen Golden Oriole Wakizashi Sword is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic discounts 33% Off!![]()
Purchase your new Paul Chen Golden Oriole Wakizashi Sword from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Much like the Golden Oriole Katana, the Paul Chen Golden Oriole Wakizashi Sword is the ideal definition of a Japanese sword. This sword manufactured by the experts at Paul Chen features a blade that is hand-forged in high-carbon steel and is edge-tempered to display a distinct hamon. Edge hardness is HRC60, back hardness HRC40. The Paul Chen Golden Oriole Hand-forged Wakizashi Sword includes a protective cloth bag and traditional maintenance kit to help reduce wear and tear.
Specifications for Paul Chen Golden Wakizashi Sword w/ Japanese Cotton & Rayskin Handle:
| Overall: | 27 1/2 |
| Blade Length: | 20 |
| Handle Length: | 6 3/4 |
| Weight: | 1lb 10oz |
| Point of Balance: | 4" |
| Width at Guard: | 1.07" |
| Width at Tip: | .75" |
| Thickness at Guard: | .28" |
| Thickness at Tip: | .20" |
| Sori: | 1/2" |
Features of Paul Chen Golden Oriole Hand-forged Wakizashi Sword:
- Hand forged high carbon steel blade
- Oriole/mantis/cricket motif tsuba
- Blue Japanese cotton and rayskin wrapped handle
- Blue lacquered wood saya
- Fully functional
- Light and quick
Package Contents:
- Paul Chen Golden Oriole Wakizashi Sword