Tap Tap to Zoom
- Color:
- Orange
- Gun Type:
- Pistol
- Length:
- 18 in
- Width:
- 12 in
- Gun Capacity:
- 1
- Quantity:
- 1
Code: L7-GE-OTIS25-FG-VCB-P1
MPN: FG-VCB-P1
UPC: 014895011164
Product Info for Otis Technology Rust Stopper Rust Prevention Storage Bag
The Otis Technology Rust Stopper Rust Prevention Storage Bag is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great prices and discounts 23% Off!![]()
Purchase your new Otis Technology Rust Stopper Rust Prevention Storage Bag from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Prevent your guns from rust and corrosion by placing them in a Rust Stopper Rust Prevention Storage Pistol Bag prior to storing for the season. These bags feature a zip top closure for ease of use and protect both ferrous and non-ferrous metals. When used properly, these bags will help stop rust on firearms for up to three years. Available in rifle/shotgun and pistol sizes, these bags are infused with ARMOR VCI (vapor corrosion inhibitor) Nanotechnology to stop rust.
Specifications for Otis Technology Rust Stopper Rust Prevention Storage Bag:
| Manufacturer: | Otis Technology |
| Color: | Orange |
| Gun Type: | Pistol |
| Length: | 18 in |
| Fabric/Material: | ARMOR VCI |
| Width: | 12 in |
| Gun Capacity: | 1 |
| Quantity: | 1 |
| Fastener/Closure Type: | Zip Top |
| Packed Size: | 7.5 x 2.38 x 2.38 in |
Features of Otis Technology Rust Stopper Rust Prevention Storage Bag
- Prevents rust and corrosion on firearms
- Protects ferrous and non-ferrous metals
- Stops rust on firearms for up to 3 years when used properly
- Features zip top closure for ease of use
- Infused with ARMOR VCI (vapor corrosion inhibitor) Nanotechnology to stop rust
Package Contents:
- Otis Technology Rust Stopper Rust Prevention Storage Bag