Tap Tap to Zoom
Free Express Shipping!
- Reticle:
- Sniper
- Tube Diameter:
- 1 in
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- None
- Finish:
- Matte
- Color:
- Silver
- Weight:
- 16.2 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 100 yds
- Illumination Type:
- Non-Illuminated
- Condition:
- New
- W/E Travel at 100 Yds:
- 0.25 MOA
Code: OS-RS-OSPR0007S-SDS3-9X40S
MPN: SDS3-9X40S
UPC: 40232571411
Product Info for Osprey Global Standard S 3-9x40mm LPVO 1in Tube Rifle Scope
The Osprey Global Standard S 3-9x40mm LPVO 1in Tube Rifle Scope is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great discounts !![]()
Purchase your new Osprey Global Standard S 3-9x40mm LPVO 1in Tube Rifle Scope from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
This Osprey traditional hunting scope ensures quick and clear target acquisition. Featuring fully multi-coated lenses, its fog proof, waterproof, and shockproof for reliable performance in any environment. The Mil-Dot etched glass reticle allows for easy range estimation and drop compensation across various calibers. It is backed by Ospreys lifetime warranty.
Specifications for Osprey Global Standard S 3-9x40mm LPVO 1in Tube Rifle Scope:
| Manufacturer: | Osprey Global |
| Objective Lens Diameter: | 40 mm |
| Magnification: | 3 - 9 x |
| Reticle: | Sniper |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Illumination Color: | None |
| Finish: | Matte |
| Eye Relief: | 5.51 - 3.14 in |
| Color: | Silver |
| Weight: | 16.2 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 13.3 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 100 yds |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Package Type: | Clam Pack/ Plastic |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| W/E Travel at 100 Yds: | 0.25 MOA |
| Gun Type: | Rifle |
Package Contents:
- Osprey Global Standard S 3-9x40mm LPVO 1in Tube Rifle Scope
- Ring mounts
- Dust covers