Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Mil-Dot
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- Blue, Green, Red
- Finish:
- Matte Black
- Color:
- Black
- Weight:
- 1.28 lb
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 100 yds
- Illumination Type:
- LED
- W/E Travel at 100 Yds:
- 0.25 MOA
Code: OS-RS-OG04RF-SD3-9X40MDG-USA
MPN: SD3-9X40MDG/USA
UPC: 40232598944
Product Info for Osprey Global Standard 3-9x40mm LPVO 30mm Rifle Scope
The Osprey Global Standard 3-9x40mm LPVO 30mm Rifle Scope is here at Opticsforyou.com and as usual we offer competitive prices !![]()
Purchase your new Osprey Global Standard 3-9x40mm LPVO 30mm Rifle Scope from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Osprey USA SD3-9x40MDG Scope delivers reliable performance for shooters. High-quality Hoya glass with a multi-coated matte black finish provides clear visuals, while the 30mm tube offers durability. Precise 1/4 MOA click turrets allow accurate adjustments, and generous eye relief ensures comfortable use. This scope is backed by Ospreys lifetime warranty.
Specifications for Osprey Global Standard 3-9x40mm LPVO 30mm Rifle Scope:
| Manufacturer: | Osprey Global |
| Objective Lens Diameter: | 40 mm |
| Magnification: | 3 - 9 x |
| Reticle: | Mil-Dot |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Illumination Color: | Red, Green, Blue |
| Finish: | Matte Black |
| Eye Relief: | 4.41 - 3.54 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 1.28 lb |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 12.6 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 100 yds |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | Lithium Metal, CR2032 |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Package Type: | Clam Pack/ Plastic |
| W/E Travel at 100 Yds: | 0.25 MOA |
Features of Osprey Global Standard 3-9x40mm LPVO 30mm Rifle Scope
- Fog proof, Waterproof, Shockproof
Package Contents:
- Osprey Global Standard 3-9x40mm LPVO 30mm Rifle Scope
- lens cloth
- CR2032 battery
- Instruction manual
- Ring mounts
- Allen wrench
- Dust covers