Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Mil-Dot
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- Blue, Green, Red
- Finish:
- Matte Black
- Color:
- Black
- Weight:
- 21.8 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 100 yds
- Illumination Type:
- LED
- W/E Travel at 100 Yds:
- 1/4 MOA
Code: OS-RS-OSPR0014-SD3-12X44MDG
MPN: SD3-12x44MDG
UPC: 040232525094
Product Info for Osprey Global Standard 3-12x44mm 30mm Tube Rifle Scope
The Osprey Global Standard 3-12x44mm 30mm Tube Rifle Scope is here at Opticsforyou.com and as usual we offer competitive prices !![]()
Purchase your new Osprey Global Standard 3-12x44mm 30mm Tube Rifle Scope from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Osprey rewrote the book when it comes to the SD3-12x44MDG. With a very generous eye box, its one of the fastest 3-12x scopes ever designed. It has a built in sunshade, target turrets that lock, and an illuminated Mil-Dot reticle. This scope has it all. Even the most seasoned of shooters can appreciate this masterpiece. It comes with ring mounts, flip-up dust covers, and is backed by Ospreys industry leading no-nonsense lifetime warranty.
Specifications for Osprey Global Standard 3-12x44mm 30mm Tube Rifle Scope:
| Manufacturer: | Osprey Global |
| Objective Lens Diameter: | 44 mm |
| Magnification: | 3 - 12 x |
| Reticle: | Mil-Dot |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Illumination Color: | Red, Blue, Green |
| Finish: | Matte Black |
| Eye Relief: | 7.6 - 4.5 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 21.8 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 11.9 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 100 yds |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032, Lithium Metal |
| Weather Resistance: | Rain Resistant, Fog Resistant, Shock Resistant |
| Package Type: | Clam Pack/ Plastic |
| Magnification Type: | Variable |
| W/E Travel at 100 Yds: | 1/4 MOA |
| Gun Type: | Rifle |
Features of Osprey Global Standard 3-12X44 Mil Dot Reticle:
- Fog Proof
- Water Proof
- Shock Proof
- Mildot Glass Etched Reticle
- Lifetime Warranty
- Magnification: 3-12
- Objective (mm): 44mm
- Tube: 30mm
- Reticle Image Plane (Magnifying): Mildot
- Eye Relief (inches): 7.6-4.5
- Length (inches): 11.9in
- Weight (ounces): 21.8
- Finish: Black Matte
- MOA: 1/4in
- Battery: CR2032
- Illumination : Red
- Green
- and Blue
- Included Accessories:
- 1 CR2032 battery
- ring mounts
- lens cloth
- dust covers
- instruction manual
Package Contents:
- Osprey Global Standard 3-12x44mm 30mm Tube Rifle Scope
