Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Mil-Dot
- Tube Diameter:
- 25.4 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- Green, Red
- Finish:
- Matte Black
- Color:
- Black
- Weight:
- 0.7 oz
- Adjustment Click Value:
- 1/4 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 100 yds
- Illumination Type:
- LED
- Condition:
- New
- W/E Travel at 100 Yds:
- 1/4 MOA
Code: OS-RS-OMDRS6-SD1-5-5X32MDG
MPN: SD1.5-5x32MDG
UPC: 040232525407
Product Info for Osprey Global Standard 1.5-5x32mm LPVO 25.4mm Tube Rifle Scope
The Osprey Global Standard 1.5-5x32mm LPVO 25.4mm Tube Rifle Scope is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great discounts !![]()
Purchase your new Osprey Global Standard 1.5-5x32mm LPVO 25.4mm Tube Rifle Scope from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Osprey Standard 1.5-5x32 is a compact lightweight budget scope. It has been recoil and percussion tested to insure it can be mounted on a plethora of weapon systems. It also features an illuminated Mil-Dot reticle. It is backed by Ospreys lifetime warranty.
Specifications for Osprey Global Standard 1.5-5x32mm LPVO 25.4mm Tube Rifle Scope:
| Manufacturer: | Osprey Global |
| Objective Lens Diameter: | 32 mm |
| Magnification: | 1.5 - 5 x |
| Reticle: | Mil-Dot |
| Tube Diameter: | 25.4 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Illumination Color: | Red, Green |
| Finish: | Matte Black |
| Field of View, Linear: | 13 - 38 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 4.8 - 3.75 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 0.7 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/4 MOA |
| Length: | 8.5 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 100 yds |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | Lithium Metal, CR2032 |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Package Type: | Clam Pack/ Plastic |
| Condition: | New |
| W/E Travel at 100 Yds: | 1/4 MOA |
| Gun Type: | Rifle |
Package Contents:
- Osprey Global Standard 1.5-5x32mm LPVO 25.4mm Tube Rifle Scope
- Mounting rings
- Flip-up dust covers
