Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Christmas Tree
- Tube Diameter:
- 34 mm
- Reticle Focal Plane:
- First Focal Plane (FFP)
- Illumination Color:
- Multiple Color Palettes
- Color:
- Black
- Weight:
- 2.3 lb
- Adjustment Click Value:
- 1/4 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
Code: OS-RS-OSPRGL04-ES5-25X56FFP
MPN: ES5-25X56FFP/USA
UPC: 40232525261
Product Info for Osprey Global Elite Series 5-25x56mm 34mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane
The Osprey Global Elite Series 5-25x56mm 34mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great prices and discounts !![]()
Purchase your new Osprey Global Elite Series 5-25x56mm 34mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Osprey USA ES5-2556 first focal plane scope has unparalleled features such as Hoya glass, multi coated flat black finish, exceptional eye relief, and 34mm tube.
Specifications for Osprey Global Elite Series 5-25x56mm 34mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane:
| Manufacturer: | Osprey Global |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Magnification: | 5 - 25 x |
| Reticle: | Christmas Tree |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Illumination Color: | Multiple Color Palettes |
| Eye Relief: | 114 mm |
| Color: | Black |
| Weight: | 2.3 lb |
| Adjustment Click Value: | 1/4 MOA |
| Adjustment Type: | MOA |
| Gun Type: | Rifle |
Package Contents:
- Osprey Global Elite Series 5-25x56mm 34mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane
- 1 CR2032
- dust covers
- lens cloth
- instruction manual
- battery cap remover